1.18.2015

Carlos Ruiz Zafon. Marina

Ühel päeval raamatupoes teoseid sirvides avastasin, et Carlos Ruiz Zafonilt on eesti keelde tõlgitud järjekordne raamat. Triloogia "Tuule vari", "Ingli mäng" ja "Taeva vang" on loetud ning olin nendest raamatutest täiesti vaimustuses. Müstiline Barcelona, imetabased kirjeldused ning kaasahaarav põnevuslugu on esindatud ka "Marinas" ning vaimustus jätkub.

Raamatu peategelaseks on 15-aastane Oscar, kes käis internaatkoolis ning sisustas oma vähest vaba aega Barcelona unustatud tänavatel hulkumisega. Ühel päeval kuulis ta ühest majast, mille arvas mahajäetud olevat, imekaunist viisi ning järgnes sellele. Majja hiilides avastas Oscar, et seal on elanikud ning tormas välja, haarates kaasa vanaaegse kuldkella. Otseloomulikult hakkas süütunne noormeest närima ning ta otsustas kella tagasi viia. Kella tagasi viies kohtas ta noort neiut Marinat, kes elas selles majas koos oma haiglase isaga. Sellest hetkest said Oscari päevad uue sisu - ta hakkas aega veetma imekauni neiuga. Koos läksid nad surnuaiale, et jälitada müstilist looritatud naist, kes kindlal nädalapäeval külastas nimetut hauda. Sellest sai alguse tõeline seiklus, mille käigus said nad selgust tulekahjus hukkunud ärimehe ja tema imekauni lauljast kaasa legendile. Kui alguses oli asi põnev, muutus lugu hiljem ohtlikuks.

Ma lihtsalt armastan Zafoni Barcelona kirjeldusi. Ta maalib sellest linnast imetabase ja müstilise pildi ning tekib selline tunne, nagu jalutaks ise neil mahajäetud tänavatel. Tundub, nagu elaks see linn hoopis teises ajastus ning sellega sobib hästi ka vana aegade hämarusse mattunud legendi lahendamine. Noored armunud, kelle salapärane surm tekitab küsimärke - see lugu on täis armastust, põnevust, müstikat ja maagiat. Kurvasti lõppev armastuslugu on ka peategelaste Oscari ja Marina vahel ning tegelikult heidetakse loos valgust mitmele saladusele, mitte vaid ammusurnud ärimehe loole. Peale selle, et tegemist on armastus-, põnevus- ja ajaloolise romaaniga, on loos ka paras annus fantaasiat ning see sarnaneb päris palju Mary Shelley "Frankensteiniga".

Tõeliselt kaasahaarav lugemine. Selle raamatu võtmesõna on müstilisus - just sellesse on mähkunud Barcelona tänavad ja mahajäetud häärberid, vana legend ning Marina minevik ja saatus. Kurvad armastuslood, põnevad seiklused, võitlus elu ja surma vahel. Autor kirjutab raamatu eessõnas, et tegemist on noorteromaaniga, "ent kõigest hoolimata leiavad igas vanuses lugejad selle romaani lehekülgedelt endiselt midagi, mis neid liigutab, ja astuvad meeleldi hinge pööningukambrisse, millest räägib selle loo jutustaja Oscar". Imeline raamat, imelised lood.

0 comments:

Post a Comment