8.07.2014

Lars Kepler. Painajalik leping

Peale fantaasiaraamatute lugemist tundus hea plaan ette võtta üks krimka. Kuulasin maad, mida ja millal on ilmnud ning avastasin, et olen maha maganud Lars Kepleri kaks raamatut. Olen lugenud autori esimest teost "Hüpnotisöör" ning kuna see mulle meeldis, siis tundus loogiline järg ette võtta.

"Painajalik leping" algab noore neiu laiba leidmisest merel triivivast lõbusõidukaatrist. Neiu kopsud on täis soolast vett, kuid kehal ei ole sellest jälgegi. Kuna tegemist on ebatavalise surmaga, astub mängu politseikomissar Joona Linna, andekas uurija, kes on Kepleri teostes läbiv tegelane. Uurimise käigus tehakse kindlaks neiu isik, tegemist on patsifisti ja rahukohtu esinaise Penelope Fernandezi õega. Penelope on peamine sihtmärk ning õe tapmine oli kas eksitus või soovis mõrvar talt infot välja pressida, aga tulutult. Üsna pea peale esimest surma avastatakse veel üks. Oma korterist leitakse pooduna Carl Palmcrona, strateegiliste kaupade inspektsiooni peadirektor. Nagu lugeja võib arvata, on nende surmade vahel seos. Tundmatu palgamõrvar jälitab Penelopet, kes tema eest põgeneb. Politseil õnnestub neiu elusana leida, kuid sellega lugu veel ei lõpe. Üritatakse selgeks teha, miks naist tappa tahetakse ning loo arenedes rullub lahti ebaseaduslik relvakaubitsemise äri.

Rootslased kohe oskavad krimkasid kirjutada. Kepleri romaan on kaasahaarav, sisutihe, aga samas kerge lugeda ning pinget hoitakse edukalt kuni lõpuni. Võib ju arvata, et Penelope leidmine on raamatu lõpplahenduseks, kuid sealt arenes süžee veel edasi. Lisaks mõrvari(te) tagaajamisele on loos ka inimlik mõõde. Igal karakteril on oma kiiks, nõrkus, mis teda mõjutab. Naisuurija Saga Baueri tegelaskuju tundub veidi ebareaalne, blond muinasjutuprintsess, kes käsitseb osavalt nii relvi kui poksikindaid, kuid muidu on tegelased kaasahaaravad ja huvitavad. Võib ju mõelda, et krimka pole teab mis tõsine žanr ning täidab pigem meelelahutuse eesmärki, kuid teosest saab teada ka huvitavaid fakte, nt viiulivirtuoos Niccolo Paganini kohta. Justkui tasakaalustamiseks on teoses ühendatud omavahel koletud roimarid ja imeilus viiulimuusika. Tõeliselt põnev raamat, meelelahutus paariks õhtuks on kindlustatud.

0 comments:

Post a Comment