8.31.2014

Francesc Miralles. Armastus pisiasjadest

Peategelase Samueli elu oli kuni siiamaani üsna tühi. Ta elas üksi, käis tööl, vabal ajal valmistas loenguid ette, kuulas klassikalist muusikat või käis kinos. Ta oli veendunud, et uus aasta tuleb samasugune. Kuid selles ta eksis. Juhtumiste jada sai alguse sellest, et tema juurde eksis ära üks kass. Esialgu oli mees kindel, et viskab kassi välja. Kuid tänu kassile hakkasid juhtuma järgmised asjad. Kassi oli vaja vaktsineerida, seega ta helistas loomaarstile, kes tuli koduvisiiti tegema. Ühel päeval jooksis kass ülemisele korrusele ja tänu sellele sai Samuel tuttavaks vanamehega, kes seal elas. Samuti kohtas ta juhuslikult lapsepõlvetuttavat, kes teda esialgu küll ära ei tundnud, kuid kellega suhtlemine andis tema elule hoopis uue sisu.

Raamatust jääb kõlama üks suurepärane mõte. Just pisiasjad on need, mis on meie elus olulised ja mis mõjutavad seda, kuidas meie elu kulgeb. Tihti me vaatame millegi ootuses kaugusesse, mõtleme tulevikule ja ei pööra väikestele juhtumitele ja detailidele üldse tähelepanu. Kuid tagasi vaadates võib öelda, et need väiksed asjad olidki tegelikult olulised. Pisiasjadest võib alguse saada juhtumiste ahel, mis viib millegi suureni. Peale selle idee annab teos veel mõtteainet. Näiteks inimsuhted. Kuidas end avada - uuele, inimestele, armastusele-, kui senini oled endale paksu müüri ümber ehitanud. Kuidas lemmikloomad võivad olla uskumatult läbinägelikud. Me mõtleme, et loom ei saa aru, mis tema ümber toimub, kuid kohati on ta targem kui inimesed. Peale selle, et teos paneb lugeja mõtlema, on see ka hariv ja informatiivne. Tänu peategelaste huvidele (kirjandus, klassikaline muusika) saab teosest infot mitmete raamatute ja autorite, samuti muusikateoste kohta, näiteks Goethe "Noore Wertheri kannatused", Kafka "Loss", Brecht, Hesse, Mendelssohni "Sõnadeta laul" jpm.

Tegemist on tõeliselt mitmekihilise ja mõtlemapaneva raamatuga. Olemas on läbiv liin, samal ajal on teos hariv ja informatiivne, filosoofiline ja psühholoogiline. Tegelased on huvitavad ja omanäolised, kohati imelikudki. Pealkiri võib tunduda eksitav ja viia lugeja arvamusele, et tulemas on miskit armastusest nõretavat ja imalat, kuid tegelikult pole asi üldse nii. Loomulikult on teoses armastuse teema olemas, kuid see ei ole esitatud pealetükkivalt ja magusalt, vaid on põimitud infokildude ja filosoofiliste mõtete vahele. Soovitan kindlasti!

0 comments:

Post a Comment