5.25.2014

Ardo Reinsalu. Ajajuhtimine argipäevaks.

Sügisel astusin magistriõppesse ning esimese semestri keskel laenutasin endale Ardo Reinsalu raamatu "Ajajuhtimine argipäevaks", et oma kohustustest paremat ülevaadet omada ja ehk leida kasulikke soovitusi aja paremaks juhtimiseks. Irooniline on see, et lõpetasin raamatu alles nüüd, seega on mul ajajuhtimisega ilmselgelt probleeme :) Tegelikult ei ole ma päris lootusetu juhtum, aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Ardo Reinsalu on varem kirjutanud raamatu "Praktiline ajajuhtimine", mis oli pigem mõeldud kontoritöötajatele. Käesoleva kirjutise eesmärk on käsitleda ka tööväliseid olukordi nagu puhkus, pere, hobid, autosõit jpm ning anda nõuandeid tunduvalt laiemale lugejaskonnale. Tegemist on äärmiselt praktilise raamatuga, kuna ei räägita lihtsalt teooriast, kuidas asjad peaksid olema, vaid tuuakse näpunäiteid, kuidas reaalselt midagi ära teha. Peatükid on lühikesed ja konkreetsed, seega edeneb lugemine ruttu. Tegemist ei ole sugugi igava või kuiva lugemisega, kuna peale nõuannete on teksti pikitud huvitavaid fakte, mis silmaringi laiendavad.

Mina panin kõrva taha järgmised asjad:
1. Eesmärgid. Tuleb seada eesmärgid, nii töö kui ka pere valdkonnas. Eesmärkidele tuleks panna ka ajaline piirang, millal neid saavutada soovid. Eesmärkide kirja panemiseks ei ole vaja rohkem kui 10 minutit, selle aja leiab igaüks. Seatud eesmärke peaks mingi aja tagant üle vaatama, kasvõi kord aastas.
2. Töö juures võimalusel grupeerida sarnased tegevused.
3. Väldi katkestusi.
4. Pausid töö juures on vajalikud, nt iga 30 minuti järel. Kui pausi teha ei saa, aitab ka millegi muu tegemine.
5. Mitme tegevuse korraga tegemine kulutab tegelikult rohkem aega, ehk tuleb tegeleda ühe asjaga korraga.
6. Ära loe e-kirju siis, kui need laekuvad, vaid võta kindel aeg, millal oma postkasti üle vaatad. Muidu on jälle katkestused, mis segavad.

Eelnevad soovitused on tööga seotud, samas käsitletakse raamatus ka nt seda, kuidas leida aega hobidele, kuidas efektiivsemalt šopata, kuidas end motiveerida, seega mõtlemisainet peaks jaguma piisavalt. Kõik toodud nõuanded pole muidugi uued, aga siiski on kasulik neid meelde tuletada. Kuna inimesed on erinevad ning igaühel on omad eesmärgid ja töötegemise stiil, peaks igaüks siit raamatust midagi kõrva taha panemiseks leidma.

0 comments:

Post a Comment