3.01.2014

Haruki Murakami. 1Q84

Haruki Murakamiga olen varemgi kokku puutunud. Ta võitis mu südame oma raamatuga "Norra mets", mis oli jaapanipäraselt karge, aga kaashaarav lugemine. Sarnane stiil on ka käesolevas raamatus "1Q84", aga erinevuseks on see, et siin on loosse põimitud ka üksjagu fantaasiat.

Raamatu tegevus toimub Jaapanis aastal 1984. Peategelasteks on kaks noort inimest - Aomame, kes töötab spordiklubis, aga käib ka salapärastel tingimustel inimesi tapmas, ning Tengo, kes töötab õpetajana ja on väikestviisi kirjanik. Noori ühendab see, et nad on kunagi lapsepõlves õppinud ühes klassis. Mõlemad olid ja on siiamaani eraklikud. Neiu kuulus lapsena ühte ususekti, mis meenutab Jehoova tunnistajaid (raamatus oli selle nimeks Shoninkai). Tengo isa oli maksukoguja ning laps pidi isaga ringkäikudel kaasas käima. Teised lapsed ei suhelnud nendega, kuna neid peeti veidraks. Kuigi Tengo ja Aomame käisid ühes klassis, ei suhelnud nad üksteisega. Neil on vaid üks ühine elamus: kui neiu noormehe kätt pigistas. Peale seda viisid nende eluteed lahku, kuid mõlemad mõtlesid ka edaspidi teineteise peale. Kumbki pole elus leidnud armastust, vaid on otsinud rahuldust suhetest, mille sisuks on vaid seks, ei midagi enamat. Mõlemad loodavad, et nad uuesti kohtuvad, kuid kumbki pole ühtegi sammu astunud selleks, et teineteist üles otsida. Lisaks sellele seob neid üks raamat ja lugu, mida Tengo asus ümber kirjutama. Nimelt, toimetajast sõber palus Tengol ümber kirjutada 17-aastase neiu poolt kirjutatud romaani, kuna see oli kohmakalt kirja pandud. Sõber arvas, et lool on romaanivõistlusel edu ning nad võiksid sellest teenida kasu. Loomulikult jääks neiu autoriks ning Tengo nime kuskil ei mainitaks. Kui Tengo oli raamatu ümber kirjutanud ja see avaldati, sai see uskumatult populaarseks. Raamat aga haaras Tengo endasse ning see, mis tundus vaid fiktsioon ja fantaasia, muutus tõeliseks. Aasta 1984 muutus aastaks 1Q84, kus oli taevas kaks kuud. Aomame sattus samasse loosse. Mainisin eespool, et neiu tegeles tapmisega. Kõlab üsna uskumatult, aga neiu oli justkui palgamõrvar, kes pidi teise ilma saatma mehi, kes on naisi kuritarvitanud. Üheks tema tööks oli tappa tuntud ususekti Sakigake liider. Liidri tütar oligi see, kes oli kirjutanud raamatu õhunukust ja väikestest inimestest. Maailm, mida oli kirjeldatud raamatus, muutus tõeliseks ning seda nägid vaid asjaosalised.

Ühelt poolt on see raamat kahe üksiku inimese lugu, kes üritavad oma eluga toime tulla. Mõlemal on olnud raske lapsepõlv, aga nad on saanud hakkama, leidnud endale töö ning otsivad armastust. Teiselt poolt on see lugu ühiskonna erinevatest kihtidest, ning kuidas ususektid suudavad maailma mõjutada. Lisaks on tegu ka ulmelise seiklusega, mis räägib Väikestest inimesest, kes ehitavad õhunukku. Õhunukus on inimese nn hingekaaslane. Üks on inimese hing, teine kehastus. Müstiline mütoloogia.

Raamatust õhkub kargust ja salapära. Selles on midagi hoopis teistsugust kui Ameerika või Euroopa autorite teostes. Viis, kuidas inimesi kirjeldatakse, missugune on nende sisemaailm ja otsused, näitab hoopis teist kultuuriruumi. Samuti see mütoloogiline pool. See tundub täielik ulme, samas on selles mingi tõetera sees, millest ma suutsin aru saada. Ma olen Jaapani inimesi alati pidanud tõsisteks, vaoshoituteks, töökateks, vähemalt selline pilt on meile neist maalitud. Aga raamatus räägivad ja mõtlevad need inimesed uskumatult palju seksist. Noh, iga inimene mõtleb neil teemadel, eksole, aga just see viis, kuidas nad oma soove ja mõtteid väljendasid, oli minu jaoks kohati veider. Inimese juures märgati kõigepealt seksuaalseid aspekte. Mitte vaid seda, et tütarlaps on ilus, vaid ka nt seda, et tal on ilusad rinnad. Seksuaalsetest aspektidest räägiti raamatus palju, aga tegemist ei olnud läägete või nilbete kirjeldustega a'la Sandra Brown.

Raamat on kahtlemata põnev ja kaasahaarav. Sündmusi on kirjeldatud kord Tengo, kord Aomame silme läbi. Kohati olukorrad korduvad, sündmustest räägitakse erineva nurga alt ja erinevatele inimestele. Loos on ka teisi värvikaid kõrvaltegelasi, kellele kaasa elada, nt Aomame sõbranna Ayumi, salapärane kirjaneitsi Fukaeri, geist turvamees Tamaru ning Tengo isa, kes lõpetab oma elu vanadekodus. Raamat on mitmetahuline ning seal on mitmeid liine ja aspekte, mida jälgida. Peale selle, et see on kahe inimese lugu ja fantaasiaromaan, on tegemist ka mõtlemapaneva teosega sellest, kuidas minevik inimesi mõjutab ning kuidas sellega leppida ja hakkama saada. Soovitan kindlasti.


0 comments:

Post a Comment