3.15.2014

Amy Tan. Köögijumala naine.

Veel Aasiat. Kui viimane raamat siin lugemispäevikus annab edasi Jaapani kultuuri veidi fantaasiapärases võtmes, siis "Köögijumala naine" on sissevaade Hiina ajalukku.

Raamat algab Ameerikas ja tänapäevas. Tütar on läinud emale külla, tulemas on sugulaste pulm. Erinevate asjaolude sunnil otsustab ema tütrele rääkida oma minevikust, asju, mida keegi ei tea, ning seejärel satub lugeja Hiinasse 1920ndatesse aastatesse. Raamat jutustab suure, kaasahaarava, kurva ja ka inimliku loo. Selle käigus saame aimu Hiina ajaloost ja kultuurist läbi ühe vapra naise eluloo, saame hämmastuda selle üle, missugused olid mehe ja naise omavahelised suhted siis. Muidugi, ka Eestis oli 20. sajandi alguses olukord palju rangem kui praegu, sel ajal ei lahutatud naljalt abielusid, kuid kultuuritaust oli siiski teine. Peategelane pidi läbi elama uskumatuid võitlusi - raske lapsepõlv, abielu kohutava mehega, kes teda piinas ja alandas ning naise roll oli leppida ja alistuda, laste kaotus, II maailmasõja kannatused ning lõpuks ka päiksekiir muidu nii raskesse ja halli ellu. Ning see kultuur - missugune oli inimeste suhtumine erinevatesse elunähtustesse, tavad, kombed, traditsioonid - niivõrd erinev Lääne maailmast. Raamatu lõpuks tuuakse otsad taas Ameerikasse - maale, kuhu peategelane peale II maailmasõda oma armsamaga kolis. Ema selgitamas tütrele oma mineviku valikuid ja otsuseid -  kui erinevad on need kaks kultuuri tegelikult. Kui ema esindab Hiinat, siis Ameerikas sündinud tütar on hoopis teise mõtteviisiga.

Tegemist on tõeliselt huvitava ja kaasahaarava raamatuga. See pakub lugemisnaudingut nii ajaloolisest, kultuurilisest kui ka inimsuhete alasest vaatenurgast. Kuigi mul selle teose kohta niipalju kirjaridu ei tulnud, soovitan kindlasti.

0 comments:

Post a Comment