3.01.2013

David Mitchell. Varikirjas

Ma lugesin ühte tõeliselt head raamatut, nimelt David Mitchelli "Varikirjas". Kuigi autoril on eesti keeles ka varem raamat ilmunud, kuulus filmiks lavastatud "Pilveatlas", oli see minu jaoks esimene kokkupuude selle kirjanikuga. Peab mainima, et sain nii hea lugemiselamuse, et tahan kindlasti ka "Pilveatlast" lugeda, kuna mulle meeldib Mitchelli stiil.

"Varikirjas" koosneb erinevatest jutustustest, mis on tegelikult omavahel seotud. Oma loo räägivad nt Jaapani viimsepäevasekti liige, Tokyos ühes plaadipoes töötav noormees, Hongkongi investeerimisfondi juht, kultuurirevolutsiooni üle elanud vana hiinlanna, kehatu vaim, kes rändab inimperemehi kasutades Mongoolias, kunstigaleriis töötav vene naine, kelle mees tegeleb väga kahtlaste äridega, öise raadiosaate juht jne. 

Kõik lood on kirjutatud kaasahaaravalt ja põnevalt ning on täis pikitud omapäraseid ja huvitavaid mõtteid. Raamatus on suurepärased kirjeldused ja tegevuskohad ning avaneb kirju karakterite galerii. Vahva on ka see, et kuigi tegemist ei ole romaaniga, on kõik lood omavahel kokku põimitud, sisaldades korduvaid tegelasi ja läbivaid ideid. Nt Hongkongi investeerimisfondi juht ronis pühale mäele, kus elas vana hiinlanna, Buddha kuju vaatama; samuti nägi seesama mees plaadipoes töötavat noormeest; kehatu vaim helistas öisesse raadiosaatesse jne. 

Jutu- ja novellikogusid on tegelikult mõnus lugeda. Sellistes raamatutes on palju erinevaid lugusid, millele kaasa elada. Samuti ei juhtu midagi hullu, kui lugemisse tuleb paus, kuna igal lool on oma teema ja süžee. Loed ühe tegelase seiklused ära ja siis puhkad vahepeal. Kui romaan jääb pikaks ajaks pooleli, siis ununeb teose teema ära ja raske on lugemisega jätkata. Kuigi Mitchelli raamat oli nii huvitav, et ma ei suutnud seda käest panna, tuli lugemisse siiski väike paus, kuna peale tegusaid tööpäevi olid silmad nii väsinud, et lugemine oli üsna võimatu. Aga läbi ma ta sain, ning natuke kahju oli ka, kui viimased kirjaread said loetud. Tahaks ju veel. Seega, "Pilveatlas", hoia alt, siit ma tulen!

"Varikirjas" puudutas mind kahtlemata. Igaüks saab sellest raamatust kindlasti omamoodi lugemiselamuse vastavalt silmaringile ja kogemustepagasile. Mõtlema ja kaasa elama panev raamat, soovitan soojalt!

0 comments:

Post a Comment